Pogoda na świecie

Czyli kiedy i gdzie można sie spodziewać czystego nieba....
Awatar użytkownika
meteo_expert
Posty: 484
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:08
Lokalizacja: Zgierz k/Łodzi
Kontakt:

Sytuacja mete z poza Polski i Europy
MOJE METEO - - - - > http://www.exweather.eu

Obrazek
Awatar użytkownika
meteo_expert
Posty: 484
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:08
Lokalizacja: Zgierz k/Łodzi
Kontakt:

Pierwszy cyklon na atlantyku - ANDREA
Obrazek
MOJE METEO - - - - > http://www.exweather.eu

Obrazek
Marcin747
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2007, 17:20
Lokalizacja: EPKK

Wielkie Jabłko zalane
NAWAŁNICA ZAATAKOWAŁA NOWY JORK

Nowy Jork zalany. Miasto zostało sparaliżowane - zamknięto zalane stacje metra. Ulewny deszcz utrudnił znacznie pracę tamtejszych lotnisk.
Gwałtowne ulewy spowodowały wiele zniszczeń. Tysiące mieszkańców miasta nie były w stanie dojechać do pracy i utknęły tam na co najmniej dwie godziny. Połamane drzewa zatarasowały ulice, uniemożliwiały poruszanie się po drogach. Uszkodzeniu uległo wiele samochodów.

Burze były przyczyną około godzinnych opóźnienia na międzynarodowych lotniskach Johna F. Kennedy'ego i na lotnisku LaGuardia

Meteorologowie ostrzegają, że to jeszcze nie koniec ulew. Nad Nowym Jorkiem i New Jersey mogą przejść nagłe powodzie i tornada. Możliwe są również nagłe powodzie, a wilgotne powietrze może osiągnąć temperaturę około 38 stopni Celsjusza.

FILMIK http://www.tvn24.pl/0,1517410,wiadomosc.html
Obrazek
Awatar użytkownika
meteo_expert
Posty: 484
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:08
Lokalizacja: Zgierz k/Łodzi
Kontakt:

W tornadach i burzach, jakie przetoczyły się przez środkowe stany USA, zginęły już co najmniej pięćdziesiąt cztery osoby. Były to najgwałtowniejsze tornada jakie nawiedziły Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dwudziestu lat.
Wichury powalały domy, uwięziły w gruzach pensjonariuszy domu spokojnej starości i studentów w akademikach. Pas zniszczeń rozciąga się przez cztery stany. W Alabamie zginęły cztery osoby, w Arkansas trzynaście, w Kentucky siedem, a w Tennessee aż trzydzieści.

W niektórych regionach tornada i gwałtowne burze pojawiły się tak nagle, że nie było czasu na ostrzeżenie mieszkańców. James Baskin z Jackson w Tennessee jechał samochodem, gdy, jak opowiada "tornado oderwało nas od ziemi i cisnęło w inną stronę”. Wszyscy pasażerowie jego auta, w tym córka przyjaciela, zostali ranni. - Na szczęście nikt nie zginął. To najważniejsze - powiedział Baskin. Front pogodowy powoli słabnie przesuwając się na wschód. Jednak meteorolodzy ostrzegają, że tornada i burze wciąż mogą się pojawiać.

Prezydent George W. Bush rozmawiał już z gubernatorami stanów spustoszonych przez tornada oferując federalną pomoc. Federalna Agencja Pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych już wysłała swoje ekipy do najbardziej potrzebujących regionów - poinformował sekretarz bezpieczeństwa narodowego Michael Chertoff.

Najnowsze doniesienia mówią o kolejnych ofiarach w Summer County w stanie Tennessee. Przed jednym z domów, całkowicie zniszczonym przez tornado znaleziono ciała dwóch osób. W sąsiednim hrabstwie znaleziono ciało kobiety leżącej w strumieniu, zaledwie kilkadziesiąt metrów od miejsca, gdzie stał jej dom. Kawałek dalej znaleziono jej dziecko, które wciąż żyło. Zostało przewiezione do szpitala.

Policja w Tennessee informuje też o coraz częstszych przypadkach plądrowania domów w hrabstwie Macon. Zostało tam zniszczonych wiele domów, dwanaście osób zginęło.

Gubernator Tennessee Phil Bredesen, który odwiedził rejon dotknięty przez kataklizm przyznaje, że czegoś takiego jeszcze nie widział. - Od kiedy jestem gubernatorem nie widziałem jeszcze tornada o takiej sile, pozostawiającego po sobie tak długi pas zniszczeń. Ma kilkanaście kilometrów. To niewiarygodne - podkreśla Bredsen.

W Jackson w Tennessee, tornado uwięziło w zniszczonym akademiku studentów Uniwersytetu Union, a także pensjonariuszy domu spokojnej opieki. - To wygląda jak strefa działań wojennych - opisuje rektor Uniwersytetu David Dockery. - Samochody i ciężarówki były przerzucane przez wiatr z jednej strony studenckiego miasteczka na drugą - powiedział. Całkowicie zniszczony został żeński akademik i dwa budynki uczelni. Zajęcia zostały odwołane co najmniej do osiemnastego lutego. Dziewięciu studentów trafiło do szpitala, na szczęście z niezagrażającymi życiu obrażeniami.

Bardziej na zachód, tornado przeszło przez południowo-wschodnią część Memphis. Wiatr porwał i uszkodził między innymi dach hangaru międzynarodowego lotniska w Memphis. Tornado uderzyło też w stację przesyłową gazu w Hartsville w Tennessee, wywołując potężny pożar. Poświatę było widać na nocnym niebie z odległości wielu kilometrów. Stacja została poważnie uszkodzona, nie ma jednak doniesień o ewentualnych ofiarach lub rannych. Pożar już ugaszono.

Tornado zniszczyło domy wielu ludzi, między innymi Dany Reasonover. - Porwało mój dom. Cały mój dobytek. Mojego psa i konia - opowiada kobieta.

W Arkansas gwałtowna pogoda spowodowała śmierć trzynastu osób w sześciu hrabstwach. W Atkins zginęła cała trzyosobowa rodzina. Wiatr był tak silny że przewracał samochody i ciężarówki na międzystanowej autostradzie. W Kentucky, w hrabstwie Muhlenberg ogłoszono stan wyjątkowy, do pomocy wezwano wojsko. Przez stan Mississippi przetoczyło się, według obliczeń meteorologów od dwudziestu do trzydziestu tornad.

onet.pl
MOJE METEO - - - - > http://www.exweather.eu

Obrazek
Awatar użytkownika
meteo_expert
Posty: 484
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:08
Lokalizacja: Zgierz k/Łodzi
Kontakt:

Liczba ofiar kataklizmu ciągle rośnie. Ostania informacja mówi już o 54 zabitych. Największe straty zanotowano w stanach Tennessee ( szczególnie rejon miejscowości Jackson) oraz w Arkansas (zwłaszcza miejscowość Atkins). Jest to najgorszy atak tornad w USA od ponad 20 lat.
Na pierwszy rzut oka siłę niektórych tornad można określić na F4. Łącznie do tej pory z dnia 5.02.2008 raportowano pojawienie się aż 78 trąb powietrznych.

O ataku tornad w CNN:
http://edition.cnn.com/2008/US/weather/ ... index.html


EDIT:
Obraz z radaru dopplerowskiego (Relatywne przemieszczanie się burz - Storm Relative Velocity) superkomórki burzowej nad Atkins (Arkansas).

Obrazek


Zwykły obraz ( natężenie opadów )
Obrazek

+ Radiosondaż:

Obrazek
Źródło: National Weather Service (USA)


A tutaj są zdjęcia niektórych wczorajszych chmur stropowych i tornad:
http://www.stormtrack.org/forum/showthread.php?t=15201
MOJE METEO - - - - > http://www.exweather.eu

Obrazek
ODPOWIEDZ