O mnie, czyli jak to się zaczęło...

Tutaj dowiesz się czegoś więcej o nas i o naszej pasji.
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Obserwuję: niebo :)
Kontakt:

Fajnie się czyta, dzięki za przedstawienie, jak to u ciebie się zaczęło i przypomnienie, jak to kiedyś było. Teraz próg wejścia jest zdecydowanie niższy, więc młodsi stażem zobaczą, jak to kiedyś było :-)

Kilka miejsc bym sprostował, np. ja nadal lubię tylko obserwować samoloty, dodatkowo zdarza mi się kilka razy podjechać i fotografować bez patrzenia w radar. Jakieś wspólne spottingi, również się zdarzają. Oprócz wysyłania SWO przez post + RSS (szybka wysyłka do wielu osób jednocześnie), prywatny sposób też działa przyjemnie. Niejednokrotnie wysyłam po około 10+ wiadomości SMS jak coś ciekawego leci po L984 (miejscowe zagęszczenie spotterów).
Coraz większa popularność pomocy informatycznych sprawiła, że po 2009 roku zaczęła w bardzo szybkim tempie umierać era prawdziwego RNAV spottingu.
Tutaj mogę polemizować. Co to znaczy prawdziwy RNAV? Myślę, że to dla każdego indywidualna kwestia. Łatwy i względnie tani dostęp do Newton i "lustrzanki", dał niezłego kopa w obserwacji i fotografii. Prywatne odbiorniki, jak i nowe platformy pozwalają nam szybciej coś znaleźć, namierzyć. Jak w każdym hobby, również i to ewoluowało, i nadal będzie. Nowi przychodzą, starsi stażem odchodzą. Zmieniają się priorytety, upodobania. Dodatkowo to dość wąska grupa pasjonatów RNAV, rozrzucona po całej Polsce i nie tylko.

Mieszkasz w fajnym miejscu, może też zaczniesz coś wrzucać i bardziej się udzielać? ;-)

ps. polecam nie wrzucać zdjęć na fotosik te, które wstawiłeś, już dawno temu zniknęły.
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Intek AR-109, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
Darek Rz

Bardzo fajna opowieść. Miło się czyta, zwłaszcza że opisujesz czasy w których ja zaczynałem. No ja ciut wcześniej bo w okolicach 2000roku. Dlatego pozwolę sobie na pewną dygresję. Pierwsze forum na którym pojawił się temat doryczący samolotów pasażerskich na wysokościach przelotowych nazywało się Jumbopics . Tam pojawiły się zdjęcia przelotówek robionych także przy pomocy teleskopów. Było to pewnie w okolicach 2004 roku ale głowy nie dam...
Jeśli chodzi o zdanie w którym piszesz że cyt. Możliwe jest dostrzeżenie smugi z odległości 190km to tutaj zupełnie się nie zgadzam. Po pierwsze to ja z okolic Lublina obserwowałem gołym okiem maszyny lecące po UL984 a to jest ponad 200km . Po drugie to wczesnym latem 2008 roku o świcie zaobserwowałem A388 Singapore Airlines ze smugą z odległości ponad 500km. Maszyna leciała jak wszyscy wiemy do Londynu wczesnym rankiem . Po zobaczeniu nikłej smugi jeszcze daleko nad Ukrainą sprawdziłem godzinę. Samolot obserwowałem prawie 40min zanim do mnie doleciał. Jednak u mnie takie warunki są jedynie wczesnym latem. Oczywiście do takich dalekich obserwacji używam lornetki :).
Pozdr.
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
QuCyk

Dziękuję za uznanie :)
vader pisze:
26 kwietnia 2020, 14:01
Kilka miejsc bym sprostował, np. ja nadal lubię tylko obserwować samoloty, dodatkowo zdarza mi się kilka razy podjechać i fotografować bez patrzenia w radar. Jakieś wspólne spottingi, również się zdarzają. Oprócz wysyłania SWO przez post + RSS (szybka wysyłka do wielu osób jednocześnie), prywatny sposób też działa przyjemnie. Niejednokrotnie wysyłam po około 10+ wiadomości SMS jak coś ciekawego leci po L984 (miejscowe zagęszczenie spotterów).
Coraz większa popularność pomocy informatycznych sprawiła, że po 2009 roku zaczęła w bardzo szybkim tempie umierać era prawdziwego RNAV spottingu.

Tutaj mogę polemizować. Co to znaczy prawdziwy RNAV? Myślę, że to dla każdego indywidualna kwestia. Łatwy i względnie tani dostęp do Newton i "lustrzanki", dał niezłego kopa w obserwacji i fotografii. Prywatne odbiorniki, jak i nowe platformy pozwalają nam szybciej coś znaleźć, namierzyć. Jak w każdym hobby, również i to ewoluowało, i nadal będzie. Nowi przychodzą, starsi stażem odchodzą. Zmieniają się priorytety, upodobania. Dodatkowo to dość wąska grupa pasjonatów RNAV, rozrzucona po całej Polsce i nie tylko.

Mieszkasz w fajnym miejscu, może też zaczniesz coś wrzucać i bardziej się udzielać? ;-)

ps. polecam nie wrzucać zdjęć na fotosik te, które wstawiłeś, już dawno temu zniknęły.
Tak jak napisałem w tekście "Chwała tym, którzy jeszcze obserwują wizualnie!". Jeszcze 2, 3 lata temu miałem spontany, w których z aparatem, czy lornetką jechałem pod radiolatarnię SUW całkowicie w ciemno i obserwawałem ruch lotniczy. Tak poprostu, dla relaksu. Dziś mało kto praktykuje takie akcje. A tym bardziej nikt już nie dzieli się obserwacjami na forum. Obecnie z okolic waw mam trochę lepszy widok na większe maszyny więc lornetka jest bardzo często używana :)
Jeżeli dochodzi jeszcze do spotkań, wspólnych obserwacji, SWO, to należy się cieszyć i pielegnować te relacje. Sam musisz przyznać, że obecnie jest to tylko mały procent tego, co działo się kiedyś.
Masz rację całkowitą w kwestii ewolucji sprzętu, priorytetów i upodobań. Świat zasówa do przodu. Priorytety się mieniają... Barkuje w obecnym RNAV klimatu, jaki towarzyszył nam kiedyś. Nie masz czasami takiego wrażenia, że każde kolejne zdjęcie jest... poprostu zdjęciem? Oglądanym bez jakichkolwiek emocji? Jesteśmy przyzwyczajeni do potężnych powiększeń i świetnej jakości obrazu, co nie wzbudza już takich emocji. Emocje już tylko mogą wzbudzić bardzo rzadkie, albo nietypowe maszyny. Sam po sobie już widzę, że zamiast fotografować po raz n-ty tego samego B777 wolę wziąć lornetkę, czy wystawić teleskop i sobie na niego popatrzeć :) Ciężko jest tutaj wysnuć jakie kolwiek wnioski stwierdzające, czy było lepiej kiedyś, czy teraz. Tamte czasy, jak i obecne mają swoje plusy i minusy :) Fakt faktem obecny RNAV nie wymaga już takich umiejętności i spostrzegawczości jak kiedyś. Tak, jak w lotnictwie komunikacyjnym. Kiedyś trzeba było posiadać ogromną wiedzę i umieć latać, a dziś trzeba umieć pstrykać przełączniki w odpowiedniej kolejności :)

ps. Fotosik nie usunął, tylko zablokował zdjęcia, ponieważ przekroczone zostały jakieś tam limity transferów. W nowymi miesiącu znowu będą dostępne. Aczkolwiek musze znaleźć inny serwer.
Darek Rz pisze:
26 kwietnia 2020, 14:49
Bardzo fajna opowieść. Miło się czyta, zwłaszcza że opisujesz czasy w których ja zaczynałem. No ja ciut wcześniej bo w okolicach 2000roku. Dlatego pozwolę sobie na pewną dygresję. Pierwsze forum na którym pojawił się temat doryczący samolotów pasażerskich na wysokościach przelotowych nazywało się Jumbopics . Tam pojawiły się zdjęcia przelotówek robionych także przy pomocy teleskopów. Było to pewnie w okolicach 2004 roku ale głowy nie dam...
Jeśli chodzi o zdanie w którym piszesz że cyt. Możliwe jest dostrzeżenie smugi z odległości 190km to tutaj zupełnie się nie zgadzam. Po pierwsze to ja z okolic Lublina obserwowałem gołym okiem maszyny lecące po UL984 a to jest ponad 200km . Po drugie to wczesnym latem 2008 roku o świcie zaobserwowałem A388 Singapore Airlines ze smugą z odległości ponad 500km. Maszyna leciała jak wszyscy wiemy do Londynu wczesnym rankiem . Po zobaczeniu nikłej smugi jeszcze daleko nad Ukrainą sprawdziłem godzinę. Samolot obserwowałem prawie 40min zanim do mnie doleciał. Jednak u mnie takie warunki są jedynie wczesnym latem. Oczywiście do takich dalekich obserwacji używam lornetki :).
Pozdr.
Dziękuję.
Jak dobrze pamiętam to była tam też galeria zdjęć, ale forum nie pamętam, nie czytałem :)
Odnoście odległych smug, opisałem to, co udało mi się zaobserwować. Nie miałem możliwości z Moniek widzieć dalej. Jedyną opcją, którą udało mi się wypatrzeć między budynkami był A388 nad Ostródą.
Awatar użytkownika
Darek Rz

Ale oczywiście najpiękniejsze czasy były właśnie wtedy kiedy nie było FR24. Pewnie tym którzy tego nie przeżyli ciężko to zrozumieć, ale coś "uleciało". Choć kiedy zakupiłem sobie w 2007 roku odbiornik SBS1 frajdy było mnóstwo. Mam go zresztą do tej pory. Jednak tamte czasy miały jakąś magię. Wstawałeś o 4 rano i nie wiedziałeś do końca co zobaczysz. Wspomnę jeszcze o najwcześniejszym systemie wczesnego ostrzegania czyli o tzw. strzałkach. W związku z tym że na początku 2000 lat rozmowy przez telefon komórkowy i sms y były drogie wymyśliliśmy strzałki czyli jeden sygnał i rozłączenie. Jak dostałem coś takiego od powiedzmy kolegi z Krakowa wiedziałem że do mnie coś leci, ale nie wiedziałem co. Musiałem czekać kilkanascie minut żeby zobaczyć przez lornetkę co....
Oczywiście system był uruchamiany tylko w przypadku ciekawych maszyn. Malo kto pisał sms bo to było za drogie .
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
ODPOWIEDZ