Zasady umieszczania zdjęć na forum - koniecznie przeczytaj!

To jest to!
AceKarol
Posty: 320
Rejestracja: 06 lutego 2007, 03:57
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Witam,

w związku z pojawiającymi się co jakiś czas zdjęciami o bardzo dużych rozmiarach, w trosce o estetykę forum i rachunki modemowców administracja forum postanowiła co następuje:
- maksymalny rozmiar obrazków wklejanych na forum to 640 pikseli przypadających na dłuższy bok zdjęcia
- każde odstępstwo od tej zasady będzie skutkowało zmianą zdjęcia na link ze stosownym komentarzem moderatora
- notoryczne wklejanie zdjęć o większej rozdzielczości będzie skutkowało ostrzeżeniami, a w przypadkach ekstremalnych ostrzegawczymi banami
- jeżeli macie zdjęcia, w przypadku których zdecydowanie jest uzasadniona większa rozdzielczość, wklejajcie je jako linki lub miniaturki.
- każde zdjęcie który chcecie aby było rozpoznane powinno być opatrzone adnotacją zawierającą co najmniej godzinę wykonania i kierunek lotu samolotu - posty nie spełniające tego warunku będą w całości usuwane

- każde zdjęcie powinno być wykadrowane w przemyślany sposób, zdjęcia nie spełniające tego warunku będą USUWANE bez ostrzeżenia! (podstawy kadrowania zamieszczamy poniżej)

W jednym poście może się znaleźć maksymalnie 10 zdjęć! Gdy jest więcej, to należy je rozbić na odpowiednią ilość postów!

W przypadku złamania ustalenia, zdjęcia będą zamieniane na linki, a jeśli będzie ich o wiele za dużo, to po prostu post zostanie usunięty!

CYTOWANIE POSTÓW
- cytując post wybierz z niego tylko tą część, do której się odnosisz

- nie buduj piramid cytatów, tzn. nie cytuj całych postów, w których już były jeden lub więcej cytatów, lecz starannie wybierz treść, do której będziesz się odnosił
- jeżeli zdjęcie do którego się odnosisz jest jednoznacznie opisane, zacytuj tylko ten opis, a nie całe zdjęcie
- posty zawierające cytaty nie spełniające powyższych warunków będą usuwane w całości


W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, administracja forum pozostaje do waszej dyspozycji.
Ostatnio zmieniony 28 stycznia 2008, 20:10 przez AceKarol, łącznie zmieniany 2 razy.
Jetphotos | MTO + 350D
AceKarol
Posty: 320
Rejestracja: 06 lutego 2007, 03:57
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów przy prezentowaniu zdjęć na naszym forum, jest ich niepoprawne/nieprzemyślane kadrowanie*, lub wręcz jego brak.
Każdy z użytkowników wklejających swoje zdjęcia na forum musi zdawać sobie sprawę z faktu, że zostaną one ocenione nie tylko pod kątem zawartości, lecz również jakości przygotowania.
Choć dyskusje na ten temat przeważnie na łamach forum miejsca nie mają, to jednak każdy oglądający wyrabia sobie pewną opinię na temat użytkownika, który w sposób całkowicie nieprzemyślany, idąc po najmniejszej linii oporu, wkleja fotki, czasem nawet w dużych ilościach. Jaka to opinia - chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć :wink:
Aby zatem ukrucić ten niewdzięczny proceder, prezentujemy kilka własnych uwag na temat poprawności kadrowania zdjęć.

*kadrowanie - czyli odpowiednie przycięcie zdjęcia tak, aby zachować przyzwoite proporcje pomiędzy głównymi elementami zdjęcia, a tłem (w naszym przypadku pomiędzy samolotem a niebem).
Do kadrowania przeważnie używa się opcji "wytnij", "przytnij" lub w przypadku programów anglojęzycznych - "crop".

Samoloty ze smugą
W przypadku samolotów z wyraźnie widoczną smugą eleganckie wykadrowanie zdjęcia nie jest niczym trudnym. Wystarczy odrobina wyobraźni i chęci.
Przyjrzyjcie się poniższym zdjęciom:

1. ZŁE KADROWANIE - za dużo nieba dookoła samolotu
Obrazek Obrazek
Kadrowanie tego typu powoduje, iż niepotrzebnie wydłuża się czas ładowania zdjęcia (a jeśli wkleimy pełny rozmiar, to również wydłużamy czas ładowania forum). Przecież nie po to je wklejamy, by inni mogli podziwiać... niebo... :wink:

2. ZŁE KADROWANIE - kompozycja całkowicie nieprzemyślana, samolot gdzieś w narożniku, ponadto bardzo dużo niepotrzebnego nieba.
Obrazek Obrazek
Kadrowanie tego typu nie tylko wydłuża czas ładowania zdjęcia lub forum, ale świadczy również o kompletnym nieprzygotowaniu fotografującego do zamieszczenia tego zdjęcia, może być również postrzegane jako brak szacunku dla współforumowiczów, którzy niepotrzebnie muszą płacić za impulsy i błądzić oczami po ekranie, by cokolwiek zobaczyć... Czy tak chcemy być postrzegani :?:

3. ZŁE KADROWANIE - dużo nieba przed samolotem
Obrazek
Choć można tu przypuszczać, iż fotografujący miał koncepcję pokazania na zdjęciu smugi za tym B747, to jednak nie przejął się wogóle częścią kadru znajdującą się przed samolotem, przez co cała estetyka uległa zachwianiu. Nie wspominając już po raz kolejny o impulsach, czasie ładowania itp...

4. POPRAWNE KADROWANIE - na kilka sposobów

Obrazek Obrazek
Kadr został pozbawiony smugi, wyciągnięta została jednak kwitesencja całości, czyli samolot. Może nie najpiękniej, ale nie tracimy już czasu na załadoanie większego zdjęcia (powiększonego tylko o niebo i smugę).

Obrazek
Jak powyżej, tyle że fotografujący pokazał nam nieco smugi. Widać że kompozycja jest przemyślana, samolot "nie ucieka" w jakieś konkretne miejsce kadru, przed samolotem wystarczająco dużo nieba, by można było stwierdzić, że nie wbije się zaraz w żaden budynek. Pod lewym skrzydłem trochę więcej miejsca, co wynika tylko z ułożenia smugi.

Obrazek
Może nie najpiękniej, ale kompozycja mimo wszystko przemyślana. Samolot + więcej smugi, przy czym fotograf odciął niebo przed samolotem, postarał się też aby smuga była ukazana przy nieznacznym tylko wpływie na ilość nieba po bokach skrzydeł (panorama).

Ostatecznie fotografujący wybrał poniższą kompozycję:
Obrazek
Na wybór miały wpływ: chęć pokazania części smugi oraz zachowanie proporcji długości boków w stosunku 2:3 (stąd nieco więcej nieba wokół skrzydeł - co jednak nie przeszkadza, gdyż na forum została wklejona miniaturka).

Samoloty bez smug
Chyba jeszcze łatwiej wykadrować zdjęcia samolotów bez smug, niż ze smugami, nie ma bowiem konieczności zastanawiania się jak duży fragment smugi powinniśmy pokazać, i jak jej ułożenie wpłynie na całość kompozycji.

5. ZŁE KADROWANIE - zbyt dużo nieba, kompozycje nieprzemyślane
Obrazek Obrazek

6. POPRAWNE KADROWANIE
Obrazek Obrazek
Drugie zdjęcie, choć bardzo podobne do pierwszego, w większym stopniu oddaje wrażenie długości samolotu, poprzez pozostawienie nieznacznie większej ilości nieba przed i za samolotem, tak jednak, by pozostał on w centrum kadru (można powiedzieć, że zmieniono stosunki długości boków zdjęcia).

Przypadki szczególne
Oczywiście wszystkie powyższe uwagi odnoszą się do zdjęć "normalnych", w gruncie rzeczy nie promujących żadnych innych elementów niż sama maszyna.
Zdarza się jednak, że o ile samolot na zdjęciu nie jest niczym szczególnym, o tyle inne elementy kompozycji mogą być zdecydowanie ciekawsze. Należy się wtedy gruntownie zastanowić, co dokładnie chcemy wypromować na naszym zdjęciu i w jaki sposób tego dokonamy.

Spójrzmy na poniższy przykład: samolot pozostawia bardzo ciekawy ślad - oprócz smugi kondensacyjnej pojawiła się kondensacja znad skrzydeł.
Pomimo pionowego kierunku smugi, fotograf wybrał poziomy kadr:
Obrazek
Nie dość, że jest on nieciekawy, nie współgra z ułożeniem smugi - najważniejszego dla nas elementu kompozycji, to jeszcze powoduje, że niepotrzebnie wprowadzamy dużą ilość nieba po bokach samolotu.

Decydujemy się zatem na kadr pionowy:
Obrazek
Niestety i w tym przypadku fotograf popełnił błąd, nie umieszczając głównego motywu w pobliżu centrum kadru. Powoduje to znowu niepotrzebne wprowadzenie nieba a także błądzenie po ekranie w poszukiwaniu innych, ukrytych elementów, które nieistnieją!

Ostatecznie zatem fotograf wybrał następujące ujęcie:
Obrazek
Choć wydaje się, że samolot jest strasznie mocno wysunięty do góry, pamiętajmy, że to nie on jest głównym motywem zdjęcia, tylko jego ślad. A ten jest wyeksponowany poprawnie: zajmuje zbliżoną do centrum kadru pozycję i przedstawia wystarczająco duży fragment smugi, by było widać całą jej okazałość.

Inny szczególny przypadek. Fotograf polował na samoloty przelatujące na tle księżyca i choć się nie udało, jeden kadr wygląda obiecująco.
Czy jednak powinien go zaprezentować w takiej, przyciętej postaci:
Obrazek

czy też w postaci oryginalnej, a tylko pomniejszonej:
Obrazek

Jeżeli uważnie przeczytaliście całe te wypociny, to postawione pytanie powinno dla Was przybrać formę retoryczną :wink:

Tak zatem od dzisiaj kadrujemy w sposób przemyślany!

Wszystkie fotki: grztus
Jetphotos | MTO + 350D
administrator
Posty: 36
Rejestracja: 07 lutego 2007, 21:26

[center]PHOTOBUCKET.COM
SPOSÓB WKLEJANIA MINIATUREK WRAZ Z ODNOŚNIKIEM
[/center]
Ponieważ coraz więcej osób zamieszcza zdjęcia za pomocą photobucket.com, postanowiłem napisać ten krótki poradnik o linkowaniu miniaturek.
Mam nadzieję że kosmitek się nie obrazi za to, iż użyję również jego zdjęć.

SPOSÓB 1
Zakładam, że zdjęcia znajdują się już na serwerze photobucket
1. Wchodzimy na swoje konto z albumem, z którego chcemy pokazać zdjęcia, czyli np.
[center]Obrazek[/center]
W przypadku jeśli mamy utworzone podalbumy (ja tak robię), przechodzimy do odpowiedniego katalogu, np.:
[center]Obrazek[/center]

2. Najeżdżamy na zdjęcie, które chcemy zaprezentować i klikamy PRAWYM przyciskiem myszy, wybierając polecenie "WŁAŚCIWOŚCI":
[center]Obrazek[/center]

3. Pokazuje się nam nowe okno. Musimy w nim zaznaczyć i skopiować drugi z adresów (zaznaczony na obrazku czerwonym kolorem):
[center]Obrazek[/center]
Aby go zaznaczyć, wystarczy najechać myszką na wiersz z tym adresem, kliknąć prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu tego wiersza i nacisnąć polecenie: zaznacz wszystko (albo klikamy lewym przyciskiem i naciskamy "ctrl" + "A").
Kiedy cały wiersz zostanie podświetlony, kopiujemy go poleceniem "ctrl" + "C" (lub po prawym kliknięciu "kopiuj"). Mamy w tym momencie skopiowany adres miniaturki.
[center]Obrazek[/center]

4. Wklejamy miniaturkę na forum, tak, by była widoczna w naszym poście:
W oknie wiadomości ustawiamy kursor w miejscu, gdzie wkleimy miniaturkę po czym naciskamy przycisk "Img" i nic więcej nie robiąc naciskamy "ctrl" + "V" (wklej). W okienku które wyskoczyło po naciśnięciu "Img" został wklejony adres naszej miniaturki!
[center]Obrazek[/center]
Naciskamy OK i nasza miniaturka jest już wklejona do postu. Pozostaje przypisać jej link do zdjęcia w pełnym rozmiarze.

[center]PRZYPISANIE MINIATURCE LINKU DO ZDJĘCIA W PEŁNYM ROZMIARZE:[/center]
W oknie w którym piszemy mamy już wstawione znaczniki IMG a pomiędzy nimi naszą miniaturkę. Teraz wystarczy przed i za znacznikami IMG dopisać następujący kod, tak by wyglądało to jak poniżej:

Kod: Zaznacz cały

[url=....][img]tutaj adres naszej miniaturki[/img][/url]
W miejsce kropek po znaczniku "url" wstawiamy tzw. direct link, czyli adres naszego zdjęcia, który znajdziemy na photobucket:
[center]Obrazek[/center]
W zależności od ustawień naszego konta, może to też wyglądać tak:
[center]Obrazek[/center]
Jak zauważycie, wystarczy kliknąć na pole "Direct link" a adres sam zostanie skopiowany do schowka. Wystarczy go wtedy tylko wkleić w miejsce opisane powyżej (czyli url=...).

A poniżej przykład z życia wzięty:

Kod: Zaznacz cały

[b]4:27[/b]
[url=http://i65.photobucket.com/albums/h216/grztus/IMG_5759.jpg][img]http://s65.photobucket.com/albums/h216/grztus/th_IMG_5759.jpg[/img][/url] [url=http://i65.photobucket.com/albums/h216/grztus/IMG_5775.jpg][img]http://s65.photobucket.com/albums/h216/grztus/th_IMG_5775.jpg[/img][/url]
I sposób jego działania:
4:27
Obrazek Obrazek

W tym przypadku pomiędzy miniaturkami jest wstawiona spacja. Można też jednak zastosować przeniesienie do następnej linii, czy ustawiać kilka miniaturek w jednym wierszu (ale bez przesady, maksymalnie 4 miniaturki na wiersz).

SPOSÓB 2 - szybszy (opisał go barfi w dziale ICC)
Po wgraniu zdjęć, zaznaczamy te, które zamierzamy umieścić na forum. Na dole strony pojawia się nowy przycisk o nazwie "Generate HTML and IMG code".
Po jego naciśnięciu pojawia nam się lista różnych rodzajów linków, interesuje nas środkowa grupa "IMG clickable thumbnails for message boards - recommended", którą kopiujemy i z odpowiednimi opisami (samolot, trasa itp.) wklejamy na forum.


Mam nadzieję, że to wam pomogło.
Pozdrawiam!
grztus
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Na forum dodałem znacznik

Kod: Zaznacz cały

 [hs]
, dzięki temu możemy wstawić zdjęcie w postaci:

Kod: Zaznacz cały

[hs]adres do pełnego rozmiaru zdjęcia[/hs] - > [hs] http://imageshack.us/a/img801/2580/veh.png [/hs]
W efekcie otrzymamy:
Ustawiłem rozmiar miniaturki na sztywno, na 400px (szerokość albo wysokość). Nad zmianą tej liczby można debatować. Po kliknięciu na obrazek otworzy nam się zdjęcie dopasowane do rozdzielczości naszego monitora. Dodatkowo w prawym, dolnym rogu pojawi się znaczek, poprzez który można otworzyć zdjęcie do pełnej rozdzielczości. Dodałem polskie tłumaczenie ale coś nie działa - popracuję nad tym później. Autorem zdjęcia barttuss.

Przy okazji zauważyłem, że po wstawieniu zdjęcia w znacznik i wciśnięciu enter otrzymamy jakby 2 entery, tzn.
tekst tekst
wyświetli się nam jako
:-)


tekst tekst
Zatem postaram się temu przyjrzeć.

Miłej zabawy :-)
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Intek AR-109, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
maciekA380
Posty: 981
Rejestracja: 06 września 2009, 15:18
Obserwuję: L984, L986, M857, P746, N133, Z179, Z367
Lokalizacja: Dukla/Krosno

Cześć.

Jako, że imageshack się trochę zmienił, między innymi, że jest już tylko imageshack.com, a nie jak kiedyś oddzielnie (us. i com.). Jako, że jestem zwolennikiem otwierania się zdjęć bezpośrednio, a nie z reklamami i widokiem na stronę, chciałbym wszystkim zainteresowanym pokazać jak to uczynić w nowej wersji tego hostingu.

Krok 1.
Wchodzimy w swoje zdjęcia i wybieramy to które nas interesuje. Następnie myszką klikamy na ikonkę "trzech kresek", a następnie kopiujemy link Forum. http://scr.hu/11ad/psqvh


Krok 2.
Po wklejeniu w okno wpisywania postu, wracamy na imageshack i kopiujemy link Direct. http://scr.hu/11ad/pbxod


Krok 3.
Link direct wklejamy miejsce w pierwszej części kodu. http://scr.hu/11ad/xcin9

Końcowy link powinien wyglądać tak : http://scr.hu/11ad/4vufm

Oczywiście sami możecie zmieniać rozmiar miniaturki, ale to już zostawiam waszej kwestii.
Jeśli ktoś coś nie rozumie, proszę śmiało pytać !
Canon EOS 70D + Synta 8" (1200mm), Sigma C 150-600mm i parę innych szkieł.
Awatar użytkownika
unibal
Donator
Posty: 200
Rejestracja: 27 grudnia 2012, 11:40
Lokalizacja: EK

Lub po prostu "directa" wklejać do kodu tutajLinkDoDirecta[/b]]Obrazek
Miniaturkę bierzemy z prawego kliknięcia w albumie na miniaturkę jakiegoś zdjęcia i po prostu "kopiuj adres obrazka" - wtedy zostanie skopiowany adres miniaturki, a directa to wiadomo.
Wtedy powstanie coś takiego (przykład)
Obrazek

..jeśli komuś odpowiada. Mam nadzieję że pomogłem.
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Picasa a Zdjęcia Google

Jak wiecie pierwszy serwis został zarchiwizowany. Niestety tworzenie miniatur zostało trochę zmienione. Bartek już napisał co i jak, to delikatnie to zmodyfikuję. Także jak to teraz działa:

1. Zdjęcia dodajemy przez Zdjęcia Google, a następnie wchodzimy w Archiwum Albumów -> https://get.google.com/albumarchive

2. Szukamy zdjęcie, które chcemy wstawić.

3. Prawym przyciskiem myszki (PPM) z menu wybieramy (Kopiuj adres obrazu).

4. Otrzymujemy link w postaci, gdzie na końcu mamy (pogrubione) wymiary (w=szerokość w pikselach, h=wysokość w piselach) i pozwolenia dla zdjęcia.
5. Kasujemy wysokość i 'rw', czyli usuwamy z adresu -h900-rw. Otrzymujemy link w takiej postaci:
6. Aby zmieniać rozmiar obrazu, trzeba modyfikować parametr w, czyli rozmiar zdjęcia

7. Rozszerzenie na chwilę obecną trzeba dodać ręcznie. Zatem do linku trzeba dodać fragment '?.typ_rozszerzenia' -> '?.png'

Czyli ostateczny link ma postać:
https://lh3.googleusercontent. com/3emWQ_otEZa8Gj2mYz1X9tUfenElRGcEUT04bRpYjGuXQpplnJT_MY2dps1zdZBfnzR31KDGJn7mHA=w1200-no?.png"
8. A następnie standardowo, jak napisał powyżej unibal:

Kod: Zaznacz cały

[url=tutajLinkDoDirecta] [img] TutajLinkDoMiniaturki [/img] [/url]
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Intek AR-109, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Dodam jeszcze, że Zdjęcia google mają błąd, tzn. tworzysz udostępniony album, to go nie udostępnia. Trzeba przestać udostępniać, a wtedy jeszcze raz udostępnić nowy album.

Najłatwiej sprawdzić czy album, który stworzyłeś jest udostępniony, poprzez sprawdzenie czy widoczny jest pod adresem: https://get.google.com/albumarchive/
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Intek AR-109, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

W związku, że regularnie są problemy ze zdjęciami, które wrzucacie na usługę Zdjęcia Google (Google Photos), proszę pamiętać, aby sprawdzić czy folder/zdjęcia które udostępniacie na pewno są udostępnione.

W tym celu należy wejść pod adres https://get.google.com/albumarchive/ Jeśli pod tym adresem, zdjęcia są widoczne, to nie będzie z nimi problemów.

Podczas udostępniania folderów jest błąd i trzeba zrobić to dwukrotnie: udostępnić folder > przestać udostępniać > ponownie udostępnić folder.

Pamiętajcie, że Wy zawsze będziecie widzieć swoje zdjęcia, ale inni już nie!
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Intek AR-109, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Jak właśnie przeczytałem na purepc.pl nadchodzi konied darmowego flickr.com
Wersja Flickr Pro kosztuje 5,99 dolarów amerykańskich miesięcznie lub 49.99 rocznie i gwarantuje brak limitów w przechowywaniu zdjęć lub wideo na swoim koncie. Jeśli zaś nie chcemy wersji Pro, a mamy na Flickr więcej niż 1000 zdjęć, po 8 stycznia nie będziemy mogli przesyłać kolejnych zdjęć. Jeśli sami nie skasujemy fotografii do wyznaczonego limitu do 5 lutego, Flickr rozpocznie usuwanie plików, zaczynając od najstarszych, aż do zostanie nam 1000 fotografii.
https://www.purepc.pl/internet/flickr_z ... owa_chmura
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Intek AR-109, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
ODPOWIEDZ