Co dalej z grupą ?

Tutaj dowiesz się czegoś więcej o nas i o naszej pasji.
PawelB
Posty: 681
Rejestracja: 06 lutego 2007, 03:58
Lokalizacja: Bełżyce

06 stycznia 2006, 20:07

Witam

Mysle ze warto sie zastanowic nad dalszym ksztaltem grupy. Jak widac grupa sie rozwija, rozwija i miejmy nadzieje ze tak bedzie dalej. Moze macie jakies propozycje nad tym jak grupa bedzie wygladac ? Moze wybor jakiegos przewodniczącego ktory bedzie sprawowal "opieke nad owieczkami" Proby podjete kiedys m.in. przezemnie aby grupe przetrzymac upadly po kilku tygodniach. Zapisalo sie duzo osob potem kontakt sie urwal ale i nie tylko to. Dzieki temu forum idea zjednoczenia spotterow RNAV narodzila sie na nowo. Mysle ze rozwoj grupy jest mozliwy ale sam sie nie wykona. Jezeli macie jakies propozycje na temat grupy to piszcie.

Pozdrawiam Paweł.
lornetka, notes, obserwacja - wspomnienia to jest to !
Awatar użytkownika
grztus
Posty: 1138
Rejestracja: 05 lutego 2007, 17:57
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

24 maja 2006, 02:37

W związku z pracami nad nową stroną internetową, zwracam się z prośbą do wszystkich zainteresowanych, abyście przygotowali krótką informację o sobie, mniej więcej: imię, nazwisko, miejscowość i korytarze które obserwujecie, adresy własnych stron, krótkie notki o sobie (albo i dłuższe, ograniczeń raczej nie ma ), no i dobrze by było jakieś swoje zdjęcie, tzn. nie rnav fotkę, tylko zdjęcie, z którego można by was na ulicy rozpoznać . No i co tam jeszcze uznacie za słuszne to dopiszcie. Całość może być w kilku językach jeśli ktoś ma takie ambicje...

Na razie sobie tylko przygotujcie, bo jeszcze nie wiem, czy będę to sam dodawał, czy może uda mi się jakiś konkretny skrypt do tego napisać.

A teraz technicznie:

Są już dostępne aliasy e-mail z domeny rnav.forall.pl a zatem każdy kto chce, niech do mnie napisze, podając jaki chce mieć adres email (np. grztus@rnav.forall.pl) i na jaki adres ma być przekierowywana korespondencja (grztus@wp.pl). Czyli ktoś wam wyśle emaila na adres ***@rnav.forall.pl a wy go otrzymacie na swoją normalną skrzynkę, np. na wp.pl czy innym serwerze. Wyjaśniłem to na swoim przykładzie. Moje adresy też już teraz znacie
Podajcie w temacie 'RNAV konto', żebym mógł was łatwiej wychwycić w gąszczu poczty.
Awatar użytkownika
meteo_expert
Posty: 484
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:08
Lokalizacja: Zgierz k/Łodzi
Kontakt:

10 czerwca 2006, 22:41

szkoda że nie będe mógł należec...ale chętnie popatrze
MOJE METEO - - - - > http://www.exweather.eu

Obrazek
Awatar użytkownika
grztus
Posty: 1138
Rejestracja: 05 lutego 2007, 17:57
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

11 czerwca 2006, 01:26

meteo_expert napisał
szkoda że nie będe mógł należec...ale chętnie popatrze

Ależ dlaczego tak uważasz :?:
Idea powstania grupy RNAV spotterów ma (moim zdaniem) na celu stworzenie nie tylko punktów wymiany informacji jak forum czy nasza raczkująca jeszcze strona internetowa, lecz również ma pomóc znaleźć ludzi o podobnych zainteresowaniach i umożliwić im wzajemny kontakt, aby mogli rozwijać swoją wiedzę i wpólnie realizować swoje hobby.

Grupa ta nie ma być jakimś kolejnym zamkniętym tworem o Bóg wie jakich warunkach dołączenia do niej. Nie musi ona nawet powstawać formalnie - przecież nie o to chodzi. Grupa to przenośnia, ogólne określenie Nas wszystkich, którzy interesujemy się samolotami, spottingiem, zwłaszcza w wydaniu RNAV. Nie trzeba być fotografem, znawcą czy profesjonalistą, przecież zawsze pojawi się ktoś, kto dopiero będzie stawiał swoje pierwsze kroki w RNAV spottingu. I właśnie wśród członków grupy powinien znaleźć wsparcie i pomoc.

Dlatego tak ważne jest, aby każdy kto na poważnie zainteresował się tą tematyką poczuwał się do bycia członkiem grupy polskich RNAV spotterów. Wystarczy obserwować i się rozwijać - to jest przecież cel naszych działań. A wszystko inne ma je tylko ułatwić.

Ostatnio wiele osób stwierdza, że skoro na forum pojawiają się tak dobre zdjęcia, jak fotki Eltoro czy Kshyha, to oni ze swoimi cyfrówkami z 3-krotnym zoomem albo i bez niego, nie powinni się udzielać wklejając swoje zdjęcia. Jest to błędne podejście, gdyż uważam że z każdego sprzętu można coś wydusić, trzeba tylko naprawdę chcieć i pytać. To że zdjęcia na początku będą odbiegać jakością od innych powinno być tylko motorem dla dalszego szkolenia się i treningu - chociażby siłowego (żeby ręce mniej drżały przy wykonywaniu zdjęć).

Tak zatem każdy kto chce się rozwijać, chce zdobywać wiedzę i dzielić się swoimi własnymi doświadczeniami w dziedzinie RNAV obserwacji zwanej też RNAV spottingiem, niech wie, że staje się automatycznie członkiem naszej społeczności, naszej "Grupy". Niech taka osoba wie, że to Forum i nasza strona są przeznaczone właśnie dla niej, niech zdaje sobie sprawę, że znajdzie tu wielu życzliwych kolegów i koleżanki, z którymi będzie mogła wymianiać spostrzeżenia.

I proszę Was, nie piszcie, że Grupa nie jest dla Was, gdyż to Wy ją stanowicie. Nie piszcie że Grupa nie jest dla Was, bo wtedy moje działania tworzenia strony (a staram sie jak mogę, choć chwilowo muszę się skupić na rzeczach ważniejszych) stracą jakikolwiek sens - nie powstaje ona bowiem dla mnie i dla mojej własnej satysfakcji, lecz z chęci wniesienia czegoś pożytecznego do naszej społeczności, czegoś użytecznego na czym wszyscy skorzystają. Podkreślam Wszyscy.

Tak wygląda moje pojęcie Grupy i nawet jeśli ktoś uważa że się mylę - nie przekona mnie ;-)
Awatar użytkownika
grztus
Posty: 1138
Rejestracja: 05 lutego 2007, 17:57
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

29 listopada 2006, 23:53

No dobrze, po długim czasie oczekiwania przyszedł wreszcie czas na zmiany.

Poniżej przedstawiam propozycję, nad którą myślałem już od dłuższego czasu (właściwie od dawien dawna), jednak dopiero ostatnio nabrałem trochę odwagi, żeby wreszcie się za to zabrać. Oto co wymyśliłem oraz co osiągnąłem:

Proponuję, żebyśmy utworzyli STOWARZYSZENIE o jeszcze bliżej nie określonej nazwie (choć zapewne będzie coś z rodzaju "rnavspotters" ;-) ) w rozumieniu http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search? ... 0855Lj.pdf Ustawy o stowarzyszeniach. Pracuję aktualnie nad wstępną wersją statutu, którą postaram się przedstawić jak najszybciej.

Co może nam dać stowarzyszenie? Po pierwsze stalibyśmy się osobowością prawną, z którą można prowadzić rozmowy i podpisywać różnego rodzaju zobowiązania/umowy. Ponadto moglibyśmy pod szyldem stowarzyszenia prowadzić działania na rzecz rozpowszechnienia rnav spottingu w Polsce, jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu...

Oczywiście powodów mógłbym wam teraz nawymyślać dziesiątki, ale nie to jest najważniejsze.

Mianowicie ostatnimi dniami przeprowadziłem szereg rozmów z wyżej postawionymi pracownikami Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Agencji Ruchu Lotniczego w sprawie możliwości legalnego udostępniania korespondencji lotniczej poprzez internet. Mam tu na myśli częstotliwości poszczególnych sektorów, o ile się nie mylę - tożsame z Warszawa Radar, które większość z was podsłuchuje. Oczywiście samo podsłuchiwanie jest nawet zgodne z prawem (Ustawa Prawo Telekomunikacyjne), ale dzielenie się tymi informacjami już niestety nie.

Osoby z którymi miałem przyjemność rozmawiać, są bardzo chętne do dalszych - bardziej szczegółowych rozmów, jednak chcą je prowadzić ze stowarzyszeniem, a nie z pojedynczym pasjonatem lotnictwa.

Oprócz udostępniania korespondencji na żywo, pytałem także o możliwość zamieszczania na naszej stronie przygotowanych przez nas nagrań wraz z transkrypcją i tłumaczeniem polskim w celach edukacyjnych, dla osób które nie znają, bądź chcą poprawić swoją znajomość specyficznej nomenklatury korespondencji lotniczych, oczywiście po uprzednim zatwierdzeniu przez ARL. Otrzymałem zapewnienie, że jest to możliwe do zrealizowania, dalsze jednak rozmowy również zostaną poprowadzone ze stowarzyszeniem.

W tej sytuacji nie pozostaje mi nic innego jak zadać wam bardzo ważne pytanie: czy jesteście zainteresowani utworzeniem stowarzyszenia, zaangażowaniem się na rzecz rozpowszechnienia naszego hobby, oraz prowadzeniem dalszych rozmów z przedstawicielami ULC i ARL w wyżej wspomnianych kwestiach, jak również każdych innych, które wynikną z upływem czasu?

Wypowiadajcie się tutaj, natomiast osoby zdecydowane, które są gotowe dołączyć do grona "członków - założycieli", proszę o wysyłanie do mnie na PRIV następujących danych:
- imię i nazwisko
- data i miejsce urodzenia
- miejsce zamieszkania
- jakiś uproszczony kontakt, np. tel.kom.

Na razie to tyle z mojej strony.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
grztus
Posty: 1138
Rejestracja: 05 lutego 2007, 17:57
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

30 listopada 2006, 13:56

Odpowiadając na pytanie BLIX'a uzupełniam:

Rola członka-założyciela jest dokładnie taka sama jak rola członka (który dołączy później), jednak aby utworzyć stowarzyszenie wymagane jest zebranie minimum 15 członków, i właśnie z tych 15 osób wybierany jest komitet założycielski. Sam jeszcze muszę się dowiedzieć z ilu osób ma się składać komitet założycielski. Z punktu prawnego, dopóki nie zostanie się wybranym na stanowisko określone w statucie, np. prezesa stowarzyszenia, to jest się zwykłym członkiem stowarzyszenia.

No i jest jeszcze kwestia wieku, na razie (do założenia) najlepiej było by, żeby zgłaszały się osoby pełnoletnie, ewentualnie w wieku 16-18. Natomiast młodsze osoby mogą być członkami, ale bez prawa wyborczego (tak mówi ustawa), więc zostały by przyjęte po utworzeniu stowarzyszenia.
G@wron
Posty: 1168
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:40
Obserwuję: L621
Lokalizacja: Warszawa - EPWA

30 listopada 2006, 15:07

Jeżeli się nadaję to się chętnie na to piszę ;-)
Pozdrawiam, Łukasz.
Awatar użytkownika
KF
Posty: 400
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:42
Lokalizacja: Jasło

30 listopada 2006, 15:26

Witam

Jestem za !!!!!

Moja propozycja - niech każdy kogo to interesuje napisze krótko do Grześka w 5 punktach czego oczekuję po takim stowarzyszeniu (na co zwraca uwagę , jakimi sprawami powinno się zajmować). Jest tu tak wiele spraw ,że dzięki takiej ankiecie będzie dokładnie wiadomo po co , na co i dlaczego .

Jeszcze jedno wyjaśnienie odnośnie tekstów powyżej .

Jedyne co możemy legalnie w tej chwili – to kupić skaner z dowolnym zakresem częstotliwości . Ponieważ zniesiono przepisy które to blokowały.

Nielegalne jest w świetle prawa :
- prowadzenie nasłuchu i wymiany korespondencji – jeśli nie jesteśmy wymienionymi z nazwy odbiorcami korespondencji lub nie uprawiania nas do tego odpowiednia ustawa.
- jeśli przez przypadek staniemy się odbiorcami nie zakodowanej informacji – przestępstwem jest jej jakiekolwiek wykorzystywanie i przekazywanie.

Urząd Lotnictwa Cywilnego jest tylko podmiotem wykorzystującym przydzielony mu zakres częstotliwości.
Jedynym dysponentem tych (cywilnych) częstotliwości jest URZĄD REGULACJI TELEKOMUNIKACJI I POCZTY
Żeby nie było już wątpliwości cytat z mojej korespondencji z tym urzędem w interesującej nas sprawie :

Pozwoliłem sobie napisać do Pana w sprawie która mnie nurtuje i jest dla
mnie problemem. Ilość zmian w aktach prawnych oraz w reorganizacji państwowej utrudnia mi uzyskanie dość prostej informacji.
Od dłuższego czasu zajmuje się dokumentacją filmową imprez lotniczych typu
AIR-SHOW, pikników lotniczych i różnego rodzaju amatorskich zlotów
lotniczych , wykonywania zdjęć samolotów na wysokościach przelotowych , itp.
Od niedawna jestem posiadaczem skanera nasłuchowego częstotliwości
lotniczych. Umożliwia mi on bezpieczną pracę na płycie lotniska oraz ułatwia mi on zajmowanie się moim hobby.

Moje pytanie brzmi :

"Czy moge korzystać z takiego urządzenia w odniesieniu do otwartej korespondencji lotniczej i jej nasłuchu na czestotliwooeci przydzielonej dla danego aeroklubu lub innej otwartej korespondencji lotniczej ?”

Odpowiedz :

Odpowiadając na pytanie informuję:
Zgodnie z treścią art. 144 ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego (Dz.U. Nr 171,
poz. 1800) nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych
wyłącznie do odbioru. Należy jednak wiedzieć, że stosownie do przepisów art.
267 par. 2 i 3 Kodeksu karnego podlega karze, na wniosek pokrzywdzonego ten,
kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub
posługuje się urządzeniem podsłuchowym albo innym urządzeniem specjalnym,
albo uzyskane informacje ujawnia innej osobie.

Z poważaniem
Józef Cyran

URZĄD REGULACJI TELEKOMUNIKACJI I POCZTY
ul. Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa
tel. (22) 53 49 190, fax (22) 53 49 162
Podkarpacki Oddział Okręgowy
Marcin Krawczyk
ul. Grunwaldzka 17
35-068 RZESZÓW

Jeśli zatem ,żadne przepisy nas nie uprawniają – wystarczy ,że ktoś wykona „telefon do przyjaciela” i już jest fajnie .

Pozdrawiam

KF
Taka maÂła lupka 12"
Awatar użytkownika
jubell
Posty: 106
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:17
Lokalizacja: EPSY / EPWA
Kontakt:

30 listopada 2006, 16:13

z założeniem stowarzyszenia wiążą się również spore koszty...

1000 zł opłaty manipulacyjne
500 zł monitor (nie wiem co to...wydaje mi się, że urzędowo zatwierdzony statut)
do założenia potrzeba nim. 15 osób i statut stowarzyszenia... poza tym sporo latania po sądach, prawnikach itp...
PawelB
Posty: 681
Rejestracja: 06 lutego 2007, 03:58
Lokalizacja: Bełżyce

30 listopada 2006, 19:16

Witam
jubell napisał:
z założeniem stowarzyszenia wiążą się również spore koszty...

1000 zł opłaty manipulacyjne
500 zł monitor (nie wiem co to...wydaje mi się, że urzędowo zatwierdzony statut)
do założenia potrzeba nim. 15 osób i statut stowarzyszenia... poza tym sporo latania po sądach, prawnikach itp...
Może by się znalazł jakiś sponsor ;-). My byśmy zyskali i potencjalny sponsor również. Coś się wymyśli.

Pozdrawiam Paweł
lornetka, notes, obserwacja - wspomnienia to jest to !
Awatar użytkownika
grztus
Posty: 1138
Rejestracja: 05 lutego 2007, 17:57
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

30 listopada 2006, 20:33

Jak będzie trzeba, to poszukamy sponsora/sponsorów. Najpierw się dokładnie wywiem, ile, za co i dlaczego. A monitor to pewnie "Monitor Polski".

W razie czego część pieniędzy będzie z wpisowego, bo takowe jest przewidziane (właśnie ze względu na koszty założenia, choć nie spodziewałem się ich aż tak wysokich). Żeby nie było zbyt wygórowanie, myślę o 10 złotych. Co do składki członkowskiej, to jeszcze nie myślałem, zaraz jak się wezmę za statut to wszystko określę, ale gdzieś 5 do 10 zł rocznie by taka składka wynosiła, żebyśmy dysponowali jakimiś funduszami.
luck89
Posty: 93
Rejestracja: 07 lutego 2007, 00:22
Lokalizacja: USTIL UL980 UN191 Hrubieszów/Chełm
Kontakt:

30 listopada 2006, 23:32

Moze na dużo się nie przydam ale jak można to wchodzę w to.
ODPOWIEDZ